Чудо шкільної освіти Фінляндії

Чудо шкільної освіти Фінляндії

Про систему освіти Фінляндії як про диво почали говорити після 2000 року. Тоді організація економічної співпраці і розвитку (OECD) почала проводити міжнародні дослідження оцінюючи досягнення 15-ти річних школярів в читанні, математиці та природничих науках. У кожному з досліджень школярі Фінляндії займали одні з перших місць, при цьому за кількістю годин проведених учнями в школі країна займає одне з останніх місць. У чому ж полягають особливості фінської системи і як цій країні вдалося стати світовим лідером в освіті?

Шкільна освіта Фінляндії поділяється на два ступені: початкову і середню. З першого по шостий клас всі уроки веде один педагог, з сьомого по дев'ятий викладають вчителі предметники. Після дев'ятого класу учням дають вибір йти в гімназію, по суті в старші класи, або в профучилища. Основна освіта безкоштовна, також держава платить за підручники, зошити, 3-х разове харчування, проїзд учнів. При цьому що найдивніше бюджет країни на освіту зовсім не великий. Інвестиції в освіту оцінюють як середні серед розвинених країн, школи і вузи практично повністю фінансуються муніципалітетами, приватних шкіл небагато, за нац. рейтингом кращі навчальні заклади державні.  

Принцип брати знання.

освіту в Фінляндії У Фінляндії вчать за принципом брати знання   – це значить педагоги виховують в учнів вміння самостійно знаходити і аналізувати інформацію. В країні намагаються зробити так щоб діти вчилися з задоволенням, тому не перевантажують їх домашніми завданнями або великою кількістю уроків. У першому - другому класі діти проводять в школі 1-2 години, а коли стають старшими   – то вчаться не більше 5 годин на день. Навчаються 5 днів в тиждень.  

Перевірка знань теж досить демократична, в молодших класах оцінок не ставлять, вчитель проводить тільки усне коментування роботи дітей. Після основної школи (9 класів) іспитів немає. Єдиний іспит учні проходять тільки в гімназії. На вступ до вузу його результати не сильно впливають. Мета цього екзамену зрозуміти як реалізується система освіти. Якщо результати не сильно високі, то уряд може скоректувати систему, переглянути як розподіляються ресурси, організувати додаткове навчання для вчителів.  

Децентралізація та низький рівень державного регулювання.

Школа в Фінляндії Для системи освіти Фінляндії характерна децентралізація і низький рівень державного регулювання. Вибором засобів, методів і навіть підручників педагоги не обмежені. На державному рівні визначено лише мінімум годин з предметів і стандарти освіти, за все інше відповідають вже на місцевому рівні. Міста і регіони самі вирішують яким предметам приділяти більше уваги, як організувати взаємодію в батьками, органами соц. забезпечення, лікарнями. Головне щоб були виконані державні вимоги освіти.

Престижність професії вчителя

Професія шкільного вчителя вважається престижною і шанованою. Конкурс в педагогічні вузи становить близько 10 осіб на місце. Крім усього іншого у педагога довгі канікули, навчальний рік становить всього 190 днів. Абітурієнти на педагогічні спеціальності здают письмові та усні вступні іспити і також проходять психологічний тест (в групі під наглядом моделюється певна ситуація). При вступі більше навіть дивляться не на знання абітурієнта, а на те   – підходить він для роботи в школі чи ні. Зарплата вчителів близько 3000 євро. Роботу вчителя ніхто не перевіряє, він навіть не створює звіти.

Навчання за межами школи.

Уроки в Фінляндії ведуться не тільки в стінах школи, а й в різних науково-розважальних центрах. Роботу таких центрів коректують вчителі, допомагаючи там створювати стенди і комплекси, проводити екскурсії, які доповнюють вивчення шкільної програми.

Всі ці здавалося б такі зрозумілі кожному речі і створюють чудо освіти про яке говорять у всьому світі.

Поділіться сторінкою